e-Devleten Sivereklilere kötü süpriz

YAŞAM 16.02.2018 - 12:03, Güncelleme: 22.09.2021 - 17:57
 

e-Devleten Sivereklilere kötü süpriz

e-Devlete yeni hizmete konulan soy ağacı uygulamasından Siverek nüfusuna kayıtlı olan vatandaşlarımıza kötü süpriz.
e-Devlet'te yeni açılan soy ağacı uygulamasında Siverek nüfusuna kayıtlı olanların geçmişi görünmüyor . e-Devlet soyağacı uygulamasına giren Siverekli vatandaşlarımız büyük bir hüsranla karşılaştılar. Çünkü soyağacı sorgulaması yapan Sivereklilerin anne baba ve dedelerinin bilgileri haricinde başka bir bilgiye ulaşamadılar. Tarafımızca yapılan araştırmalarda ise Hükümet Konağı 'da önceki yıllarda çıkan yangın sonucunda Siverek 'lilerin nüfus arşiv kayıtlarının yandığı bilgisine ulaşıldı. e-Devlet 'teki soyağacı sorgulamasından herhangi bir veriye ulaşamıyan Siverekli vatandaşlarımız konuyla ilgili yetkililerden bir açıklama bekliyor. ilçe halkının bu konudan dolayı çok şikayetçi olduğu bu konun nasıl çözüme ulaşacağı da merak konusu oldu. SOY AĞACI NASIL ÖĞRENİLİR? Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır. Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.
e-Devlete yeni hizmete konulan soy ağacı uygulamasından Siverek nüfusuna kayıtlı olan vatandaşlarımıza kötü süpriz.

e-Devlet'te yeni açılan soy ağacı uygulamasında Siverek nüfusuna kayıtlı olanların geçmişi görünmüyor . e-Devlet soyağacı uygulamasına giren Siverekli vatandaşlarımız büyük bir hüsranla karşılaştılar. Çünkü soyağacı sorgulaması yapan Sivereklilerin anne baba ve dedelerinin bilgileri haricinde başka bir bilgiye ulaşamadılar.

Tarafımızca yapılan araştırmalarda ise Hükümet Konağı 'da önceki yıllarda çıkan yangın sonucunda Siverek 'lilerin nüfus arşiv kayıtlarının yandığı bilgisine ulaşıldı. e-Devlet 'teki soyağacı sorgulamasından herhangi bir veriye ulaşamıyan Siverekli vatandaşlarımız konuyla ilgili yetkililerden bir açıklama bekliyor. ilçe halkının bu konudan dolayı çok şikayetçi olduğu bu konun nasıl çözüme ulaşacağı da merak konusu oldu.

SOY AĞACI NASIL ÖĞRENİLİR? Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır. Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medyasiverek.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.